fbpx

Flisni lart Londrën

Akomodimi

Ne e kuptojmë se akomodimi është një pjesë e rëndësishme e përvojës suaj në Speak Up London ndërsa studioni anglisht me ne. Nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh vendin e duhur në Londër. Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu për t'ju ndihmuar të gjeni një shtëpi të sigurt dhe të sigurt duke bashkëpunuar me ofruesit tanë të akomodimit.

I gjithë akomodimi ynë është zgjedhur për ta bërë udhëtimin tuaj të përditshëm në Speak Up London më të lehtë dhe më të shpejtë. Ne jemi duke punuar me partnerë të cilët janë të regjistruar në Këshillin Britanik dhe/ose anëtarë të anglishtes MB. Kjo do të thotë që shtëpitë dhe ofruesit inspektohen rregullisht dhe duhet të ndjekin rregulla strikte kur presin studentët.

Zbuloni opsionet e akomodimit të partnerëve tanë

FAQ Rreth Akomodimit

Homestays

Prisni një mirëseardhje të ngrohtë dhe një prezantim miqësor me anëtarët e mikpritësit.

Ata do t'ju japin një prezantim të dobishëm për zonën lokale, pajisjet e saj dhe lidhjet e transportit.

Mos kini turp të kërkoni ndihmë për planifikimin e udhëtimeve tuaja. Këshillohet që studentët të blejnë një telefon celular dhe kartë SIM në Mbretërinë e Bashkuar Pay as you go.

Është praktikë normale të shkëmbeni numrat e kontaktit me familjen tuaj pritëse, për siguri, mirëqenie dhe komunikim të përgjithshëm.

Në ditën e mbërritjes, nëse ka vonesa, duhet të kontaktoni urgjentisht pritësin tuaj pasi vonesa juaj mund të ndikojë në planet e tyre dhe është më mirë që ata të jenë në dijeni të situatës në mënyrë që të merren masa për mbërritjen tuaj me vonesë.

NB -Duhet të kontaktoni hostin tuaj në lidhje me kohën tuaj të mbërritjes shumë përpara datës së mbërritjes. Nëse nuk e bëni këtë, ne nuk mund të garantojmë që pritësi do të jetë në shtëpi për t'ju përshëndetur dhe mund t'ju duhet të prisni derisa të mbërrijnë për t'ju lejuar të hyni.

 

Vetë-furnizim ushqimi (SC)

Vizitori përgatit ushqimet e tij dhe ka një zonë të dedikuar për ruajtjen e ushqimit në kuzhinë. Kohët e përdorimit të kuzhinës mund të vendosen me hostin.

Fjetje dhe mëngjes (BB)

Vetëm akses i lehtë në kuzhinë. Mëngjesi kontinental: drithëra, bukë e thekur, reçel, çaj/kafe, lëng. Qasja në dritë përfshin përdorimin e kuzhinës për të bërë një sanduiç dhe mundësisht përdorimin e mikrovalës. Nuk ka qasje në tenxhere/furrë për të përgatitur ushqim.

Gjysma bordi (5 netë) Mëngjesi kontinental 7 ditë në javë. Vakti i mbrëmjes vetëm nga e hëna në të premte. Qasje e lehtë në kuzhinë gjatë fundjavave. Mëngjesi kontinental: drithëra, bukë e thekur, reçel, çaj/kafe, lëng.

Darka e mbrëmjes

Vakti kryesor që përfshin një pjatë me mish ose peshk. Të hahet me të zotin. Qasja në dritë përfshin përdorimin e kuzhinës për të bërë një sanduiç dhe mundësisht përdorimin e mikrovalës. Nuk ka qasje në tenxhere/furrë për të përgatitur ushqim.

Po

Por është i kufizuar në një herë në javë. Nëse keni nevojë ta përdorni më shumë se një herë në javë, i takon hostit që t'ju japë leje për ta bërë këtë. 

Rezidencat studentore

Dhomat në studio janë të pavarura, ju keni një kuzhinë të brendshme dhe një banjo en-suite (me dush).
 
Dhoma me banjo përfshin ndarjen e një kuzhine të madhe/zone të përbashkët me deri në 6 studentë të tjerë, ndërkohë që keni dhomën tuaj të gjumit dhe një banjë me tualet.

Jo. Nëse jeni student me kohë të plotë në MB, nuk keni pse të paguani taksën e këshillit.

Sidoqoftë, do t'ju kërkohet të jepni një letër përjashtimi nga taksat e këshillit nga vendi juaj i studimit, të cilën më pas do ta dërgoni me postë në departamentin e taksave të këshillit të bashkisë ku po qëndroni.

Jo, në rezidencat tona studentore ju jepet një fob/çelës aksesi, i cili ju lejon të hyni lirisht, sipas dëshirës. Disa rezidenca mund të kenë dikë në portier për t'ju lejuar të hyni nëse ora është vonë, për qëllime sigurie.

Ju do të vizitoheni nga stafi, për t'ju kontrolluar nga ora 9:45-10:00 për konvikte. Nëse keni nevojë të dilni më herët, ka një kuti me bravë pranë derës së përparme, ku mund t'i vendosni çelësat tuaj në një zarf të dhënë dhe në kutinë e kyçjes.

Po, ka një tarifë të dielën prej 16 £ për person për regjistrim të dielën.

Jo. Pirja e duhanit nuk lejohet në asnjë zonë brenda ndërtesave. Ju mund të pini duhan jashtë akomodimit në zona të caktuara.

Po. Është shtëpia juaj kështu që ju lejohet të keni mysafirë që ju vizitojnë - megjithatë, kjo duhet të jetë e kufizuar dhe jo për qëndrime gjatë natës.

Aksionet e Shtëpisë

Aksionet e shtëpisë sonë vijnë të gjitha me një sallë pritjeje/dhomë ndenjeje me televizor, ku mund të shikoni me lehtësi TV falas, pasi licenca televizive në këto zona është tashmë e paguar.

Po, ka akses falas në internet pa tel në shumicën e aksioneve të shtëpisë sonë. Mund të lidheni me internetin në çdo pajisje celulare që mund të keni.

Akomodim privat

Uebsajtet e njohura të pronave përfshijnë: rightmove.co.uk, zoopla.co.uk onthemarket.com.

Nëse dëshironi të merrni me qira një dhomë në një banesë/shtëpi, mund të gjeni shumë opsione dhomë rezervë.co.uk

Varet. Është më e sigurt të marrësh me qira një studio ose një apartament nëpërmjet një agjencie pronash. Sigurohuni që ta lexoni kontratën me kujdes ose kërkoni nga ne për ndihmë nëse nuk jeni të sigurt. Do t'ju kërkohet të paguani një depozitë - sigurohuni që të merrni një konfirmim të pagesës dhe të kuptoni rregullat se kur dhe si ta ktheni atë në fund të qirasë. 

faqet si dhomë rezervë.co.uk mund të jetë i sigurt, por ju duhet të jeni të kujdesshëm pasi çdokush mund të reklamojë në to. Vizitoni gjithmonë vende të reja me një mik, kërkoni një kontratë dhe mos i jepni askujt para pa një konfirmim me shkrim të pagesës. 

Mos hezitoni të na pyesni nëse keni nevojë për ndihmë.

Lexoni akomodimin tonë
Termat dhe kushtet

Keni nevojë për disa këshilla të tjera?

Këshilltarët tanë miqësorë janë në dispozicion për t'ju ndihmuar të gjeni kursin për ju. Ne e kuptojmë se nevojat e secilit student janë të ndryshme. Rezervoni një telefonatë ose takim me video, ose ejani të na shihni në shkollë për të diskutuar më tej nevojat tuaja të kursit.

Rezervoni kursin tuaj

E dini cili kurs ju nevojitet? Rezervoni kursin tuaj duke përdorur formularin tonë online. Ju lutemi na kontaktoni për të konfirmuar disponueshmërinë tuaj.

REZERVONI NJË TË KONTROLLIN

Këshilltarët tanë me përvojë të kurseve kanë ndihmuar 1000 studentë të gjejnë kursin e duhur. Flisni me njërin prej tyre sot.

ÇFAR SHQIP

Mund të komunikoni me ne përmes numrit tonë të dedikuar WhatsApp. Këshilltarët tanë flasin shumë gjuhë.